1909. augusztus 28-án született Baranya vármegyében, Romonya községben Gruber Ferenc néven. A család 1934-ben változtatta Zákonyira vezetéknevét. 1911-től 1951-ig élt Siófokon. Két doktorátusát jogból és államtudományi ismeretekből szerezte a pécsi egyetemen. 18 éves korától Siófokon jegyzőgyakornok,1937-től Balatonszabadiban segédjegyző, 1939-től Mezőkomáromban főjegyző, 1945-től Siófok város főjegyzője volt. Javaslatára csatolták vissza Siófokot Somogy vármegyéhez, ezzel megteremtve a várossá fejlődés lehetőségét. 1946-ban dr. Zákonyi Ferenc adta ki az első idegenforgalmi prospektust cseh-német-lengyel és magyar nyelven, 1947-ben ő hozta létre az ország első Idegenforgalmi Hivatalát Siófokon. Patrónusi tevékenységének köszönhető, hogy ezen időszakban számos művelődési mozgalom él, irodalmi- és művészeti bizottság alakult, megnyílt a 6000 kötetes könyvtár, művelődési előadás sorozatok, művészi és történeti értékű bemutatók emelték az országos közvélemény fókuszába Siófokot.
Úszóversenyek szervezésén fáradozott, a Siófok és Balatonfüred közti Balaton-átúszás mellett a Tihany-Balatonfüred közti Wesselényi emlékverseny létrejöttében is segédkezett, 1945-ben közreműködésével rendeztek az országban először Siófokon sportnapot, nem sokkal később pedig a Balaton-parti település adott otthont az Országos Sport Kongresszusnak. Molnár István római katolikus káplánnal megalapították a 466. számú Magyar Tenger Cserkészcsapatot, mely szintén vármegyei érték lett 2020-ban, és megalapították a Balatoni Népfőiskolát.
Zákonyi Ferenc töretlen lelkesedéssel kutatta a Balaton és a tó környéki települések történetét, kultúráját és az idegenfogalom kiaknázatlan lehetőségeit. Nagyszabású tervei és sikerei aztán majdnem a karrierjébe kerültek, 1951-ben koholt vádak alapján felfüggesztették. A pártbizottság nem nézte jó szemmel munkásságát, Matyikó Sebestyén József leírása alapján tudjuk felfüggesztésének végső okát:
A pártbizottság első titkára 1951-ben Zákonyinál érdeklődött afelől, mennyi lesz a község búzatermése. Zákonyi – aki tökéletesen ismerte a körülményeket – 8 mázsára saccolta a búzatermést holdanként. Mire a többi területen is végeztek az aratással, és kiderült, hogy az 1951-es esztendőben átlagosan 8,1 mázsa búzát tudtak betakarítani. Zákonyi kénytelen volt átadni hivatali székét.
Ezt követően családjával Balatonfüredre költözött és az ottani Idegenforgalmi Hivatal vezetője volt nyugdíjazásáig.
Somogy Vármegyei Értéktárba felvétel: 2024.01.24.